Експрес-аналіз змін до антикорупційного законодавства

Зміни до Закону України «Про запобігання корупції», що набрали чинності, розширюють поняття «близькі особи». Ними, зокрема, стали племінники, племінниці та свати.

У цьому зв’язку радимо перечитати 23 та 27 статті Закону України «Про запобігання корупції», адже відтепер від цих осіб можна отримувати  подарунки,  проте публічним службовцям (державна служба) заборонено мати таких близьких осіб у прямому підпорядкуванні.

Серед інших новел, що вже чинні:

- подружжя та неповнолітні діти вважаються членами сім’ї незалежно від спільного проживання;

- розширено перелік суб’єктів, на яких поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції». Декларації повинні подавати керівники Офісу Президента України, працівники патронатної служби, члени наглядових рад товариств, які належать державі (окрім незалежних членів, нерезидентів), члени конкурсних та дисциплінарних комісій державних органів.

З першого січня 2020 року підлягатимуть декларуванню:

- трасти;

- криптовалюта як нематеріальний актив;

- банківські та інші фінансові установи, у яких відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно.

У свою чергу інформація у декларації зазначатиметься не тільки станом на останній день звітного періоду, але й якщо об’єкт декларування перебував у володінні або користуванні не менше півроку.

Цікаво, що членами сім’ї для вимог фінансового контролю вважатимуться особи, які спільно проживали не менше 183 днів, а не тільки станом на останній день звітного періоду.

З 01 січня 2020 року повідомлення про суттєві зміни треба подавати не тільки у разі отримання доходу, придбання майна на суму понад 50 прожиткових мінімумів, але й у разі здійснення видатку на таку суму.

При цьому такі повідомлення подаватимуть лише службові особи, які займатимуть відповідальне та особливо відповідальне становище, або ж посади з високим рівнем корупційних ризиків (на даний час це лише голова  ДП «АМПУ»). В цілому вимоги фінансового контролю не поширюються на іноземців-нерезидентів, які входили до наглядових рад державних підприємств та установ.